A Trend FM-en futó Fintech Világa – Zöld Pénzügyi Percek aktuális adásában Bátorfi Botond, a Peak szakértője és Machán-Csetvei Frigyes műsorvezető megvitatják, mi a probléma az ENSZ éves COP klímacsúcsaival.
A COP27-re idén november 6 és 18 között került sor. Már a választott helyszín is megosztónak bizonyult, hiszen Egyiptomban tartották a konferenciát, ahol jelenleg is egy diktatórikus rezsim van hatalmon.
A főszponzor ráadásul az a Coca Cola volt, amely a világ legnagyobb műanyagszennyezője. Utóbbi részvétele a greenwashing minősített esete, ami a teljes összejövetelt beárazza integritás szempontjából. Erre ráerősít a tény, hogy
a fosszilis energiahordozókat kitermelő vállalatok összesen több mint 600 lobbistája vett részt a konferencián.
Nekik ez egy ideális alkalom volt a témában releváns politikusoknál és döntéshozóknál való érdekképviseletre. Ne legyenek kétségeink afelől, hogy közülük rengetegen elégedetten távoztak az egyiptomi Sharm El-Sheikh-ből.
A COP elvetése lehet a megoldás első lépése
Továbbá nem csak a külsőségek problémásak. Ismét az látszik, hogy kézzelfogható eredmény igen kevés született, és az érdekesebb vállalások többségének teljesülése sem garantálható, hiszen az országok általában jogilag nem kötelező érvényű nyilatkozatokat tesznek ezekről. Az adásban szóba kerül, hogy milyen diplomáciai és politikai tényezők magyarázzák még a COP sikertelenségét. A jövő heti műsorban pedig konkrét megoldási javaslatokkal jelentkeznek a beszélgetőtársak, amelyek segíthetnek jobb irányba terelni a klíma védelmére irányuló törekvéseket.
Harcosok Klubja, VOKS 2025, átláthatósági törvény– ezekről is vitázott a Presszó e heti adásában Csinatalan Sándor publicista, aki önmagát háborúpárti ukrán propagandistaként aposztrofálja és Szalai Szilárd a Századvég elemzője.
A szélsőséges áradások, hőhullámok és aszályok következtében közel 700 ezer ember kényszerült elhagyni az otthonát Afrikában, néhol a gabonatermés 43–50 százalékkal maradt el az ötéves átlagtól. Pár év, és újabb migrációs hullámokra készülhetünk.
Egy friss tanulmány szerint a klímaváltozás évi 143 milliárd dollárnyi kárt okoz világszerte, ám a kibocsátásokért döbbenetes, 65 százalékos arányban a leggazdagabb 10 százalék felel.
A házelnök szerint a parlamentben megszűntek az érdemi viták: azonnali kérdések órája helyett azonnali sértések órája lett. Ukrajna pedig akár unión kívül, akár belül lesz, vazallus állammá válik. Kövér Lászlóval Szalai Zoltán beszélgetett.